Rozmiar pierścionka czy obrączki jest bardzo ważny. Podstawowym elementem jest sam komfort noszenia. Jeśli dopasowanie nie będzie odpowiednio dobrane to biżuteria będzie nam po prostu „przeszkadzać”.
Prawidłowo obrączka powinna się „zacinać” na kostce, a zarazem nie uciskać nas w palec. Jeśli obrączka nie ma oporu jak przechodzi przez kostkę to jest duże ryzyko, że możemy ją zgubić przy codziennych czynnościach. Natomiast z drugiej strony jeśli czujemy ucisk przy noszeniu naszej biżuterii na palcu, to z czasem palec może zacząć puchnąć. A to już może być niebezpieczne. Jak palec jest nabrzmiały to ściągnięcie biżuterii bez pomocy specjalisty może być niemożliwe. Co zrobić w takim przypadku opiszemy w innym artykule.
Więc jak zmierzyć palec by uniknąć takich przypadków?
Pierwszym sposobem i zarazem najlepszym jest po prostu pójście do jubilera. Każdy jubiler powinien mieć wzorniki z rozmiarami. W większości salonów taka usługa będzie bezpłatna. W Polsce rozmiary są ujednolicone, więc nie ważne gdzie się zmierzy palec, rozmiar ten powinien być identyczny.
Kolejnym sposobem jest zmierzenie suwmiarką biżuterii, którą już nosimy. Mierzymy od środka średnicę pierścienia, porównujemy z tabelą poniżej i wychodzi nam rozmiar. W tabeli są zawarte rozmiary co pół. Nie polecamy natomiast mierzenia suwmiarką samego palca. Skóra na palcu jest elastyczna to ten sposób będzie bardzo niemiarodajny. Tabela zawiera również obwód. Z ciekawostek możemy dodać, że obwód danego rozmiaru to rozmiar + 40. Czyli przykładowo rozmiar 12 to 52 mm obwodu.
Następny sposób to zakup miarki jubilerskiej, którą mamy w ofercie. Ustawiamy na niej dany rozmiar i sprawdzamy czy odpowiada nam na palcu. Należy jednak brać tolerancję błędu w takiej miarce, gdyż nie jest ona sztywna jak metal. Jeśli zostanie zamówiona ona u nas, to do niej dorzucamy kod o wartości tej miarki. Czyli przy następnym zamówieniu, będzie można obniżyć cenę o koszt miarki.
Parę faktów na koniec
U większości osób palce w prawej dłoni mają większy rozmiar niż odpowiadające im palce u lewej. Wynika to z tego, że większość osób jest praworęczna.
Palce reagują na temperaturę jak i porę dnia. Jak jest ciepło, to palce są bardziej nabrzmiałe. Tak samo z rana jest trudniej ściągnąć pierścionek.
Przy rozmiarze też ważna jest szerokość obrączki, pierścionka. Szersze wyroby będzie trudniej założyć na palec mimo tego samego rozmiaru. Bardzo często w takich sytuacjach trzeba wziąć rozmiar większy.
W Polsce pierścionek zaręczynowy jest noszony na palcu serdecznym u prawej dłoni. Obrączka również jest noszona na tym palcu. Dlatego bardzo często po ślubie kobiety przekładają ten pierścionek na środkowy palec. O wadach noszenia pierścionka i obrączki na jednym palcu opiszemy w innym artykule.